ברלין

חומת ברלין

חומת ברלין  – “מסך הברזל”, החומה שהפרידה בין ברלין המזרחית, הקומוניסטית, והמערבית חופשית, נבנתה ב-1961 במטרה למנוע מעבר של גרמנים ממזרח למערב, ולשמור על התחום המזרחי “נקי מפאשיסטים” כדברי המפלגה הקומוניסטית.

מתי נפלה חומת ברלין

בסוף 1989, עם תחילת תהליך הפרסטרויקה והתפוררות הגוש הקומוניסטי, פורקה החומה על ידי המזרח גרמניים, שעברו בהמוניהם לצד המערבי המפותח פי כמה.

כיום לא נותרו כמעט שרידים עומדים של החומה, כאשר חלקים רבים, גדולים וקטנים, נמכרו לתיירים כמזכרות, בניסיון למחות אותה מעל פני האדמה. במקומה צויר קו אדום על המדרכה, כדרך לזכור לעולם את ההפרדה הבוטה בין מזרח ומערב.

האיסט סייד גאלרי היא אולי ההוכחה המהותית ביותר אשר עודנה עומדת על תילה, לכך שבעבר הייתה בברלין חומה. כיום בברלין לא נותר כמעט דבר אשר יוכיח כי פעם הייתה העיר הזו חצויה על ידי החומה הנוראית. מאז אותו יום ב-1989 בו נפלה החומה, ראו תושבי ברלין כמשימה אישית להפיל ולהרוס כל שביב וכל חתיכת עפר הקשורה למושג החומה.

הגאלרי היא רצועה של יותר מקילומטר וחצי של החומה, ועליה מאויירים כל מיני פיסות אמנות גראפיטי, אשר צויירו במהלך הזמן על ידי כ-105 אמנים שונים, כאשר הראשונה אשר ציירה על החומה היתה כריסטינה מקליאן בדצמבר 1989, ישירות לאחר נפילתה של החומה.

זוהי בעצם אנדרטה למען השלום והחופש. לרוע המזל, כשני שליש של איורי החומה נהרסו, אם על ידי הזמן, ואם על ידי גראפיטי אחרים אשר צוירו על הקיר, ולכן בשנת 2000 החלו תהליכי שיפוץ החומה, וכיום רובה משופצת. הקיר מלא איורים מלאי חיים וצבע, כך שהמתבונן מן הצד יתקשה להאמין בהולכו לצד המיצג כי למעשה הקיר הזה בעבר סימן סבל ומוות.

כתובת של המקום

MuhenStrasse

איך מגיעים לחומה

מטרו: WarchauerStrasse
דרגו את הפוסט post

כתבות אחרונות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כדי לראות גם
Close
Back to top button

תפריט נגישות