כרתים

כרתים – (Crete (Creta

כרתים הינו הגדול באיי יוון, אורכו 320 ק”מ ורוחבו 12 – 70 ק”מ.

נופי האי שונים ומגוונים, החל מנופי הרמה במזרח, חופים עטורי דקלים כמו בנואייבה בסיני, הרים גבוהים בגבהי 2,500 מטר ומעלה כמו בחרמון, חופים חוליים כמו בגליל המערבי (בסך הכל 1,050 ק”מ חוף), שטחים חקלאיים כלואים בקלדרות (עמק לאסיטי, בקעת זירוס ואחרים), נופי השרון ופרדסי תפוזים, מעל 20 מליון עצי זית, נופי חורש טבעי באיזורים ההרריים , יערות ערמונים, חופים בעלי מיסלע-עוקץ שמקורו באבק לבה מסנטוריני, ערים מתויירות וכפרים הרריים, אתרי ארכיאולוגיה מהם התחילה התרבות האירופית (שהתחילה כאן, ולא ביוון), אנשים נחמדים, שקט ושלוה ובטחון אישי מוחלט , למעלה מ-2.5 מליון תיירים בעונה בת חצי שנה לאוכלוסיה שכוללת לא יותר מ-700 אלף נפש.

כל אחד יכול למצוא את מה שהוא מחפש: רביצה על החוף או ליד הבריכה, הכל כלול, למעלה מ-9,000 פתרונות לינה מכל הסוגים, החל מהמלון היחידי באירופה של שישה כוכבים, ועד חדרים בכפרים ברמה של שום כוכב, טיולים קלים ברכב שכור, טיולים ארוכים ברכב שכור, מסלולים רגליים, טרקים אלפיניים, רכיבה על אופניים, ג’יפים וטרקטורונים, שעשועי חוף וים, מועדוני צלילה, טיולים מאורגנים, ואפשר גם לטייל באוטובוס ציבורי רגיל ובמחירי עלות נמוכים מאוד.

את האי קסום והאגדתי היטיב לתאר הומרוס: בלב הים האפל כיין / שוכן אי בשם כרתים / תאוה לעיניים / שהים שוטף // ערים רבות יש על כרתים / הגדולה בהן היא קנוסוס / שם המלך מינוס משל / בעצת זאוס אדיר הכח.

תחבורה

הנהגים בכרתים מצייתים לחוקים והם אדיבים ביותר.

יש לציית לחוקים כלשונם וכרוחם, למשטרת כרתים אין טיפול בעבירות פליליות ולכן הם מתמקדים בנושא התעבורה.

מדי פעם תוכלו לראות נהג שלא חובש קסדה או חוצה פס לבן, זה לא בא להעיד על הכלל, וכתיירים אתם לא יכולים להרשות לעצמכם שלא לנהוג כחוק.

בנהיגה בכביש מהיר מקובל לנסוע על השוליים למי שלא ממהר, כדי לא להפריע למי שרוצה לעקוף.

חבישת קסדה ברכב דו גלגלי וחגירת חגורת בטחון ברכב חובה כמו אצלנו.

המהירות המותרת: בכפרים 40 קמ”ש, בשטח הררי 50 קמ”ש, בכביש המהיר 80 קמ”ש, פרט לקטעים חדשים שבהם מצויין בפירוש שמותר לנסוע 90 קמ”ש. כדאי לשים לב היטב מתי מסתיימת ההרשאה, כי מעבר לה תמתין לכם ניידת תנועה.

חובה להחזיק רשיון נהיגה בינלאומי, ויש לצרף אליו את הרשיון הלאומי הישראלי (מי שמקבל את הרשיון החדש החיקוי לאירופאי, שיחזיק גם את הישן כיוון שבחדש אין תאריך הוצאת הרשיון שהוא תנאי לשימוש ברשיון הבינלאומי, וצריך להוכיח ותק נהיגה מעל שנה).

חוזה השכרת הרכב ייערך באמצעות הרשיון הבינלאומי, וזו תהיה הראיה היחידה עבור הביטוח שאמנם במעמד עריכת החוזה, היה ברשותך רשיון בינלאומי כנדרש על ידי הביטוח.

מסעדות

ככלל, המסעדות בכרתים טובות ובהן ניתן למצוא אוכל מקומי כמו אוכל בינלאומי.

חלק מהמסעדות יקרות יותר ולאו דווקא בגלל מהותן, אלא בעיקר בגלל העובדה שהן נמצאות על קו המים בנמל.

מחיר ארוחה זוגית מלאה במסעדה יכול לנוע בין 15 – 25 יורו.

כתובת
הגעה לכרתים בטיסות שכר בעיקר, או למי שרוצה לבוא לחופשה שמעל 10 ימים, שחייב לטוס דרך אתונה.
מאז שנת 2000 אין שיט ישיר לכרתים, אלא ביאכטות פרטיות.
Back to top button